niedziela, 6 grudnia 2015

Nauka bez przymusu :)

W Jaskini Talentów mamy kodeks postępowania, który ustalamy razem z dziećmi.
Każdy ma prawo do szacunku, do wyrażania własnego zdania, do zadawania pytań, do dokonywania własnych wyborów, do przyjaźni, do odpoczynku, do zabawy, do nauki. Oprócz praw mamy obowiązki: sprzątania po sobie zabawek, mycia rączek, ząbków. W naszym kodeksie jest też zapis o tym, aby słuchać się wzajemnie, nikogo nie przezywać, nie bić, szukać porozumienia. Kodeks ustalamy razem z dziećmi.
Z kodeksu wynika, że nie zmuszamy dzieci  do nauki,  uczestniczenia w zajęciach. Ludzki umysł uczy się tego, czego potrzebuje, co go zainteresuje w środowisku bezpiecznym i i umożliwiającym twórcze myślenie. Zadaniem nauczycieli jest umożliwienie dzieciom zdobywania wiedzy i umiejętności. Dlatego często można u nas zobaczyć, jak jedne dzieci słuchają opowieści, inne rysują, jeszcze inne skaczą na piłce bądź ćwiczą koordynację chodząc po krzesełkach ustawionych w pociąg oczywiście same sobie pociąg konstruują.  Oczywistym jest, że nauczyciele w naszej Jaskini muszą dbać o bezpieczeństwo dzieci i być blisko w razie potrzeby. Jednak na porządku dziennym są u nas bazy stworzone ze wszystkich możliwych zabawek, czołganie pod stolikami, zabawy szyszkami, grochem, makaronem, piaskiem.
Nauka jest dobrowolna, jednakże dzieci biorą udział w zajęciach, które są ciekawe. Uczymy się przez zabawę, ruch oraz doświadczenie. Aby poznać rodzaje drzew idziemy do lasu, liczymy na koralikach, szyszkach, poznajemy kształty na patyczkach łącząc je i tworząc figury. Naszym celem jest zainteresowanie dziecka i tworzenie możliwości do doświadczania i odkrywania. Z językiem angielskim dzieci obcują na co dzień, przy rozmaitych czynnościach, grach, zabawach, śpiewamy piosenki zapraszamy gości z różnych stron świata.
Staramy się w naszych Jaskiniowcach wzbudzić motywację wewnętrzną, czyli chęć do zdobywania wiedzy i pokonywania trudności. Aby dziecko chciało się uczyć należy według nas zrezygnować z karania i nagradzania za efekty pracy. Materiał powinien być podany w sposób ciekawy i przystępny oraz dostosowany do poziomu dziecka; nie za trudny, żeby się nie zniechęciło, ani nie za łatwy, aby się nie znudziło. Dlatego nauczyciele w Jaskini Talentów muszą się przygotowywać do swoich zajęć, planować oraz być elastycznymi i odpowiadać na potrzeby dzieci.
Mamy już efekty naszej pracy, dzieci które w tym roku skończyły przygodę z Jaskinią  Talentów i poszły do szkoły doskonale sobie radzą, o czym świadczą opinie o naszej placówce: http://www.ocenprzedszkole.pl/przedszkole/klubik-jaskinia-talentow oraz łzy wzruszenia podczas pożegnania :) Staramy się nie tylko przygotować dzieci do nauki w szkole, a także uczymy je asertywności, pewności siebie oraz twórczego, nieszablonowego myślenia.
Na koniec mały skrót z ostatnich zdarzeń w Jaskini Talentów.W minionym miesiącu odwiedził nas Teatr z piękna opowieścią o Aladynie poprzeplataną sztuczkami magicznymi, co wzbudziło zachwyt wszystkich jaskiniowców, była także lekcja o zdrowym żywieniu. Korzystając z pięknej pogody jesiennej chodziliśmy do lasu oraz na wycieczki po okolicy i spacery.

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza